Kdaj obstaja obveznost po vključitvi v socialna zavarovanja poslovodij, ki niso hkrati tudi družbeniki in po katerih zavarovalnih podlagah in:

– kakšna je razlika v primeru, da je poslovodja hkrati tudi družbenik oziroma za krajši delovni čas opravlja delo po pogodbi o zaposlitvi pri drugem delodajalcu ?

Zaradi vse večje aktualnosti vprašanja in z namenom sistematičnosti in preglednosti podanega odgovora so spodaj pojasnjene različne možnosti opravljanja dela poslovodij in družbenikov.

1.      Lastnik (družbenik) in poslovodna oseba s pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas v svoji družbi

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 001 za polni delovni čas

2.      Lastnik (družbenik) in poslovodna oseba brez pogodbe o zaposlitvi

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 040 za polni delovni čas  – družbeniki družb in ustanovitelji zavodov

3.      Lastnik (družbenik) in poslovodna oseba brez pogodbe o zaposlitvi v svoji družbi ter hkrati dela po pogodbi o zaposlitvi z drugim delodajalcem za krajši delovni čas

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 001 za krajši delovni čas pri drugem delodajalcu

in

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 040 za razliko do polnega delovnega časa  – družbeniki družb in ustanovitelji zavodov

4.      Lastnik (družbenik) in poslovodna oseba s pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas v svoji družbi ter hkrati dela po pogodbi o zaposlitvi z drugim delodajalcem za krajši delovni čas

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 001 za krajši delovni čas pri drugem delodajalcu

in

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 001 za razliko do polnega delovnega časa v lastni družbi

5.      Lastnik (družbenik) brez kakršnekoli pogodbe o zaposlitvi

Ni obveznosti po vključitvi v zavarovanje, ker družbenik ni hkrati tudi poslovodna oseba.

6.       Lastnik (družbenik) s pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem za krajši delovni čas

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 001 za krajši delovni čas pri drugem delodajalcu

Drugih obveznosti ni, če družbenik ni hkrati tudi poslovodna oseba.

7.      Poslovodna oseba s pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem za krajši delovni čas/brez kakršnekoli pogodbe o zaposlitvi

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 001 za krajši delovni čas z drugim delodajalcem, v kolikor je pogodba o zaposlitvi sklenjena. Če pogodba o zaposlitvi ni sklenjena (poslovodja brez kakršnekoli pogodbe o zaposlitvi), prijave v zavarovanje po 001 ni.

in

  • obvezna vključitev v zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2, če poslovodja delo opravlja za plačilo. V kolikor poslovodja dela ne opravlja za plačilo,  obveznosti po vključitvi v zavarovanje po navedeni določbi ni.

Za poslovodne osebe, ki hkrati niso družbeniki oz. lastniki družbe, posebne šifre zavarovalne podlage ni, ker se v teh primerih prijave in odjave iz zavarovanja ne vlaga, temveč se le obračuna in plača prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje od prejetih dohodkov. Poslovodne osebe se tako vključijo v obvezno zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2 (zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja), in sicer le če delo opravljajo za plačilo, brez vlaganja klasične prijave/odjave iz zavarovanja. Domneva obstoja zavarovanja po 18. členu ZPIZ-2 nastane s plačilom omenjenih prispevkov.

Taka poslovodna oseba (ni upokojenec oz. ni vključen v zavarovanje na drugi podlagi) pa se lahko vključi v prostovoljno zavarovanje. To je smotrno v primerih, ko poslovodja, ki sicer svojo funkcijo opravlja brezplačno, občasno prejema izplačila iz naslova opravljanja te funkcije (npr. nagrade). Ob posameznem izplačilu namreč obstaja obveza po vključitvi v zavarovanje na podlagi 18. člena ZPIZ-2, torej obveza po plačilu prispevkov v višini 15,5 % od bruto prejemka za zavarovanca in 8,85 % bruto prejemka za izplačevalca. V primeru, da je poslovodja že vključen v prostovoljno zavarovanje, pa zanj obveze po plačilu prispevkov v višini 15,5 % od bruto prejemka ni.

Kategorije: Pravna vprašanja

Prijavi se na novice

Prijavi se na novice

Pošiljamo aktualne in preverjene informacije na področju delovnega prava

Prijava na novice uspešna!