Ali lahko delavec, ki ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas, opravlja nadurno delo in delo v prerazporejenem delovnem času?
V konkretnem primeru je odgovor na vprašanje odvisen od razloga za delo s krajšim delovnim časom. V kolikor namreč delavec dela s krajšim delovnim časom v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem dopustu, nadure in prerazporeditev delovnega časa nista dovoljena, v skladu z 146. in 148. členom Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1).
Če pa delavec opravlja delo s krajšim delovnim časom na podlagi pogodbene svobode, pa so nadure v skladu s 65. členom ZDR-1 dovoljene le v primeru, da so dogovorjene v pogodbi o zaposlitvi. V kolikor v pogodbi o zaposlitvi ni dogovora glede opravljanja nadurnega dela, je mogoče delavcu odrediti nadurno delo le v primeru naravne ali druge nesreče po 145. členu ZDR-1.
Začasna prerazporeditev delovnega časa v primeru opravljanja dela s krajšim delovnim časom ni izrecno prepovedana in je posledično mogoča, je pa situacija odvisna od tega, ali ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi še s kakšnim drugim delodajalcem. V skladu s 66. členom ZDR-1 lahko delavec namreč sklene pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas z več delodajalci in tako doseže polni delovni čas. V primeru, da je torej sklenjenih več pogodb o zaposlitvi za krajši delovni čas z več delodajalci, pa je začasna prerazporeditev delovnega časa stvar dogovora med delavcem in vsemi delodajalci.