Delodajalec bo zaradi upokojitve gostišče dal v najem svoji hčeri. Hči bo razširila dejavnost in isto dejavnost opravljala brez prekinitve v istih prostorih z isto opremo kot oče. Prenos podjetja ni predviden. Kaj se zgodi s 4 zaposlenimi pri delodajalcu (očetu)?

V konkretnem primeru je predmet prenosa gostinski lokal v dejanskem smislu, kljub temu da do prenosa podjetja v pravnem smislu ne bo prišlo, ker bo oče s.p. zaprl, hči pa svoj s.p. razširila z gostinsko dejavnostjo. Je pa pri presoji navedenega razmerja pomembno dejstvo, da bo hči opravljajo isto dejavnost brez prekinitve, v istih prostorih in z vsem inventarjem, ki ga je uporabljal oče.

V kolikor bo torej hči nadaljevala z isto dejavnostjo v očetovih prostorih brez prekinitve, mora avtomatično prevzeti tudi vse 4 zaposlene delavce, ki so trenutno zaposleni pri očetu. Predmet dejanskega prenosa med podjetnikoma (očetom in hčerjo) je namreč gostinski lokal, ki šteje za gospodarsko enoto, ki ohranja svojo entiteto, zaradi česar gre v konkretnem primeru za spremembo delodajalca (takšna je tudi ugotovitev sodne prakse, npr. sodba opr. št. VIII Ipd 188/2017). Vsi zaposleni posledično ob spremembi delodajalca ohranijo svoje pravice, v skladu s 75. členom Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1).

Oče mora (kot delodajalec prenosnik) najmanj 30 dni pred zaprtjem s.p. delavce obvestiti o tem, da z določenim dnem zapira podjetje in da gostinski lokal od določenega dne dalje (naslednji dan po zaprtju očetovega podjetja) prevzema podjetje hčere (delodajalec prevzemnik), v katerem delavci avtomatično nadaljujejo z delovnim razmerjem.

Novih pogodb o zaposlitvi se z delavci praviloma ne sklepa, ker za to ni pravne podlage, ampak delavci na podlagi obvestila in obstoječe pogodbe o zaposlitvi nadaljujejo z delovnim razmerjem pri delodajalcu prevzemniku (hčeri). Zaposleni torej nimajo možnosti izbire, v kolikor pa po prejemu obvestila o prenosu odklonijo prehod in dejansko opravljanje dela pri delodajalcu prevzemniku (hčeri), jim delodajalec prenosnik (oče) lahko izredno odpoved pogodbo o zaposlitvi. Delavcem ob prenosu ali omenjeni izredni odpovedi ne pripada nikakršna odpravnina.

Delodajalec prenosnik (oče) delavce odjavi iz zavarovanj z dnem prenehanja s.p., delodajalec prevzemnik (hči) pa delavce brez prekinitve – z naslednjim dnem – prijavi v socialna zavarovanja. Podlaga za odjavo je obvestilo o prenosu dejavnosti, podlaga za prijavo pa poleg obvestila o prenosu dejavnosti tudi obstoječa pogodba o zaposlitvi delavca.

Kategorije: Pravna vprašanja

Prijavi se na novice

Prijavi se na novice

Pošiljamo aktualne in preverjene informacije na področju delovnega prava

Prijava na novice uspešna!