Za določen čas imamo zaposlenega delavca, ki že nekaj časa ne prihaja na delo. Nekajkrat se je oglasil na telefon z izgovori, zdaj ga niti na telefon ne moremo več dobiti. Kako naj postopamo?
V konkretnem primeru boste morali izpeljati postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, v kolikor seveda delavec ne bo podal odpovedi oziroma ne boste sklenili sporazum o prene-hanju delovnega razmerja.
V postopku izredne odpovedi je potrebno najprej napisati pisno obdolžitev z vabilom na zagovor (če ste naši člani, lahko vzorec dobite brezplačno na naši spletni strani). V njem poja-snite okoliščine, zaradi katerih ste pričeli s postopkom (da se ne javlja oz. ga že najmanj 5 dni zapored ni na delo (napišite točno katere dni oz. od kdaj in kaj vse se je dogajalo vmes), o razlogih za svojo odsotnost pa vas ne obvesti, čeprav bi to moral in mogel storiti), prav tako pojasnite, da s tem tudi naklepoma ali iz hude malomarnosti huje krši pogodbene in druge obveznosti iz delovnega razmerja, saj močno moti delovni proces itd. Določiti morate tudi datum zagovora (vprašanje je sicer, če bo delavec sploh prišel), saj tako določa Zakon o delo-vnih razmerjih (ZDR-1, 85. člen). Pri določitvi datuma pazite, da bo delavec imel čas za prip-ravo na zagovor vsaj 3 delovne dni, torej datum za zagovor določite vsaj 5 delovnih dni kas-neje od datuma, ko odpošiljate vabilo.
Po opravljenem zagovoru (oz. neopravljenem, če ga ne bo), pa lahko delavcu podate izredno odpoved (tudi ta vzorec je na spletni strani). V kolikor bo delavec na zagovor prišel, morate napisati Zapisnik o zagovoru, v katerega napišete prisotne na zagovoru ter, kaj je delavec na zagovoru povedal. Odpoved pošljete v kuverti ZPP AR OSEBNO, razen če bi se delavec med postopkom izredne odpovedi vrnil na delo, potem mu vročite osebno na delovnem mestu. Odpoved učinkuje z vročitvijo.
Ko boste prejeli vročilnico, bo le ta skupaj z izredno odpovedjo podlaga za odjavo delavca iz socialnih zavarovanj. Delavca lahko odjavite s prvim dnem neupravičene odsotnosti, v kolikor se do vročitve izredne odpovedi ne bo vrnil na delo. V kolikor pa se v vmesnem času vrne na delo, pa ga lahko odjavite z dnem vročitve izredne odpovedi (tisti dan je še vaš).
V kolikor bi do prenehanja delovnega razmerja v konkretnem primeru prišlo, zaradi podane odpovedi s strani delavca ali na podlagi sporazumnega prenehanja pogodbe o zaposlitvi, pa pravice, da delavca odjavite za nazaj, nimate. V primeru odpovedi s strani delavca, delovno razmerja namreč preneha po poteku odpovednega roka, v primeru sporazumnega prenehanja pogodbe o zaposlitvi, pa na sporazumno dogovorjen datum.