Delavec je podal predlog po sporazumnem prenehanju delovnega razmerja, s katerim se ne strinjamo. Kaj lahko storimo?
Če delavec želi oditi, mu tega ne boste mogli preprečiti. Delavec lahko namreč vedno redno odpove pogodbo o zaposlitvi, brez da bi za to navedel razlog, mora pa upoštevati minimalni odpovedni rok, v odvisnosti od delovne dobe pri delodajalcu (94. člen Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) in določbe zavezujoče kolektivne pogodbe).
Kljub temu pa je ob podanem predlogu za sporazumno prenehanje delovnega razmerja, potre-bno najprej razčistiti, ali besedilo predloga vsebuje nedvoumno odpoved delovnega razmerja s strani delavca. V kolikor torej v predlogu piše v smislu: »Odpovedujem pogodbo o zaposlitvi in predlagam sporazumno prenehanje delovnega razmerja na dan ……..«, potem je odpoved jasno podana in če se s predlogom po sporazumnem prenehanju ne strinjate, bo delavec pač obvezan ostati do poteka odpovednega roka.
V kolikor pa besedilo delavčevega dopisa vsebuje le predlog po sporazumnem prenehanju delovnega razmerja na določen dan, potem pa morate najprej z delavcem razčistiti, ali naj njegov dopis smatrate za odpoved, tudi če se s sporazumnim prenehanjem ne strinjate. Pred-lagajte mu, da dopis dopolni z odpovedjo (»odpovedujem delovno razmerje in predlagam …..«) oz. v kolikor tega ne bo želel, si sami na dopis zaznamujte, da ste govorili z njim in da je nedvoumno izjavil, da podaja odpoved. Tudi po tej ugotovitvi se boste torej morali odločiti, ali boste sprejeli ponudbo sporazuma oz. v kolikor ne, bo delavec obvezan ostati do poteka odpovednega roka.
Kljub temu pa vam na tem mestu svetujem, da se z delavcem pogovorite, saj v kolikor ne bos-te pristali na sporazumno prenehanje in ima delavec že novo službo, se vam zna zgoditi, da delavca ne bo več v službo. V takšnem primeru mu boste morali izplačati nadomestilo plače, čeprav ne bo delal, zato je včasih bolje pristati na sporazum, kljub temu, da delavca potrebuje-te.
V kolikor boste podpisali sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi, vam predlagam, da v njem uredite še vračilo sorazmernega dela regresa za letni dopust in ugotovite tudi morebitno vračilo nadomestila zaradi preveč izrabljenega dela letnega dopusta.