Kako izračunamo odpravnino delavki, ki je bila zaposlena pri nas 1 leto in 2 meseca?

V skladu z 79. členom pogodbe o zaposlitvi pripada delavcu, ob prenehanju pogodbe o zapos-litvi za določen čas, odpravnina, razen v kolikor so podane naslednje izjeme, ko delavcu odpravnina ne pripada:

  • če gre za nadomeščanje začasno odsotnega delavca,
  • če gre za opravljanje sezonskega dela, ki traja manj kot 3 mesece v koledarskem letu,
  • če gre za opravljanje javnih del,
  • če gre za vključitev v ukrepe Aktivne politike zaposlovanja (APZ).

Prav tako delavcu odpravnina ne pripada v primeru, ko je delavcu ponujena nova ustrezna pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas, pa jo delavec ne sprejme, oziroma če delavec po pote-ku pogodbe za določen čas nadaljuje z delom pri delodajalcu na podlagi pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas.
V kolikor torej delavki odpravnina, v skladu z zgoraj povedanim, pripada, se izračuna na sle-deči način:

Za 1 leto in 1 mesec dela pripada odpravnina v višini 1/5 osnove (za 1 leto dela), povečane za 2/12 od 1/5 osnove = 2/60 osnove (za 2 meseca dela). Najprej torej izračunajte, koliko pride odpravnina za 1 leto dela, torej znesek 1/5 osnove. Potem ta znesek delite z 12 in pomnožite s št. mesecev nad 1 letom (torej 2), nato oba zneska seštejte. Npr. če je 1/5 osnove 200 EUR, potem se sorazmerni del za 2 meseca izračuna 200/12×2=33,33 EUR, torej skupno pripada v hipotetičnem primeru delavcu 233,33 EUR.

Osnova za obračun je povprečna mesečna plača delavke za polni delovni čas iz zadnjih 3 mesecev oziroma iz obdobja dela pred prenehanjem, če je to obdobje krajše od 3 mesecev. Če je bila v obdobju dela bolniška, pa se preračuna, koliko bi delavka dobila, če bi normalno delala.

Kategorije: Pravna vprašanja

Prijavi se na novice

Prijavi se na novice

Pošiljamo aktualne in preverjene informacije na področju delovnega prava

Prijava na novice uspešna!