Kakšne možnosti ima delodajalec po nastanku invalidnosti delavca?

Po prejemu odločbe Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je ravnanje delodajalca v prvi vrsti odvisno od kategorije invalidnosti delavca oz. same vsebine invalidske odločbe.

V kolikor je delavec prejel odločbo ZPIZ, s katero je bila ugotovljena invalidnost I. kategorije oz. pravica do invalidske pokojnine, potem pogodba o zaposlitvi takšnega delavca invalida preneha po samem zakonu, ko postane odločba ZPIZ dokončna (119. člen ZDR-1). Delavcu se po pravnomočnosti odločbe izda sklep/obvestilo o prenehanju delovnega razmerja, ki je podlaga za odjavo delavca iz obveznih socialnih zavarovanj. O datumu pravnomočnosti odločbe ZPIZ vas obvesti zavod z dopisom.

V kolikor pa je pri delavcu ugotovljena invalidnost II. ali III. kategorije s preostalo delovno zmožnostjo, pa je postopanje delodajalca odvisno od dejstva, ali lahko delavcu, ob upoštevanju omejitev v odločbi ZPIZ, zagotavlja drugo ustrezno delo pri istem ali drugem delodajalcu. Če delodajalec takšno ustrezno delovno mesto po nastanku invalidnosti torej lahko zagotavlja, potem se z delavcem sklene nova pogodba o zaposlitvi po nastanku invalidnosti pri istem ali drugem delodajalcu. V nasprotnem primeru pa bo delodajalec po ugotovitvi, da delavcu invalidu ne more zagotoviti drugega ustreznega dela pri istem ali drugem delodajalcu, pričel s
postopkom odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz razloga invalidnosti.

Pri tem pa velja opozoriti, da delavec po dokončnosti odločbe o invalidnosti, ne sme opravljati dela na podlagi neustrezne (stare) pogodbe o zaposlitvi. Delavca se zato v času, ko se delodajalec odloča in vodi postopke, napoti na »čakanje na delo« doma z 100 % nadomestilom plače. V času, ko je delavec doma, lahko koristi tudi letni dopust.

Kategorije: Pravna vprašanja

Prijavi se na novice

Prijavi se na novice

Pošiljamo aktualne in preverjene informacije na področju delovnega prava

Prijava na novice uspešna!