Katere dodatne pravice pripadajo delavcu invalidu v delovnem razmerju?
Delavcu invalidu v času trajanja delovnega razmerja pripadajo 3 dodatni dnevi letnega dopusta. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 159. členu namreč določa, da ima pravico do dodatnih 3 dni letnega dopusta med drugim tudi delavec invalid. Prav tako pa ima pravico do dodatnih 3 dni letnega dopusta tudi starejši delavec in delavec z najmanj 60 % telesno okvaro, zato je potrebna posebna previdnost pri odmerjanju dodatnih dni letnega dopusta. V kolikor je invalid hkrati npr. tudi starejši delavec, mu pripada dodatnih 6 dni dopusta (3 za invalidnost + 3 za starejšega delavca). Prav tako se dodatni dnevi letnega dopusta seštevajo tudi v primeru, ko npr. ima delavec invalid tudi najmanj 60 % telesno okvaro.
Ostale dodatne pravice oziroma prepovedi so odvisne od konkretnih omejitev v odločbi Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ). Splošne omejitve nočnega dela ni, v kolikor torej prepoved nočnega dela ne izhaja iz odločbe ZPIZ.
V primeru, da ima delavec invalid, v skladu z odločbo ZPIZ, pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega, veljajo prepoved nadurnega dela, neenakomerne razporeditve delovnega časa in začasne prerazporeditve delovnega časa. Takšen delavec lahko dela le v skladu z odločbo ZPIZ, npr. 4 ure na dan, in se te omejitve ne sme v nobenem primeru preseči (razen v primeru, ko bi npr. iz odločbe ZPIZ izhajalo, da lahko dela 20 ur na teden, dnevne omejitve pa ne bi bilo). Takšen delavec, ki dela torej s krajšim delovnim časom po odločbi ZPIZ, je upravičen do plačila za delo po dejanski delovni obveznosti (v razliki na ZPIZ prejme nadomestilo za invalidnost), vse ostale pravice iz delovnih razmerij pa mu grejo enako kot, če bi delal polni delovni čas.