Je pri postopku odpovedi pogodbe o zaposlitvi invalidu iz poslovnega razloga kakšna posebnost v primerjavi z razlogom invalidnosti?
Pri delodajalcu, ki ima najmanj 5 zaposlenih delavcev, ugotovi razloge, za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga invalidnosti ter iz poslovnega razloga za delavca invalida, Komisija za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Glede tega torej ni nobenih posebnosti in morate v vsakem primeru pridobiti mnenje Komisije, če so za to podani navedeni pogoji. Postopek poteka torej identično postopku za odpoved iz razloga invalidnosti, pri čemer pa bo obrazložitev razloga za odpoved seveda smiselno drugačna.
Pri odpovedi iz razloga invalidnosti je namreč razlog odpovedi v invalidnosti delavca oz. v dejstvu, da delodajalec invalidu, zaradi njegovih omejitev iz odločbe o invalidnosti, ne more zagotavljati dela. Pri poslovnem razlogu, pa razlog za odpoved ni v invalidnosti delavca, temveč v ekonomskih, organizacijskih, tehnoloških, strukturnih ali podobnih razlogih na strani delodajalca, postopek pa je zaradi dejstva, da je delavec invalid, nekoliko drugačen oz. smiselno enak postopku iz razloga invalidnosti.
Torej delodajalec mora tudi v okviru tega postopka poizkusiti najti delo delavcu invalidu pri drugem delodajalcu (vsaj 3 poizvedbe) ter sprejeti odločitev o odpovedi v obliki izjave, s katero mora seznaniti delavca proti podpisu, zaradi dokazovanja vročitve. Utemeljitev odpovednega razloga pa bo seveda smiselno drugačna, glede na drug razlog za odpoved, kot že pojasnjeno zgoraj. Predlog Komisiji mora vsebovati tudi smiselno enako delovno dokumentacijo.
Opozoriti velja še na to, da v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga delavcu invalidu, s hkratno ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi, ima delavec invalid 30 dni časa za sprejem nove pogodbe o zaposlitvi (101. člen ZPIZ-1), za razliko od delavca neinvalida, ki ima v identični situaciji po 91. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) le 15 dni časa za sprejem nove pogodbe o zaposlitvi.