Kaj pomeni za delodajalca kvotni sistem zaposlovanja invalidov?

Kvotni sistem zaposlovanja invalidov pomeni obveznost delodajalcev po zaposlovanju predpisanega odstotka invalidov, glede na skupno število zaposlenih delavcev pri delodajalcu. Obveznost je določena v Zakonu o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (ZZRZI, Uradni list RS št. 16/2007 in naslednji) in Uredbi o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov (Uradni list RS št. 21/2014). Zavezanec k tej obveznosti je vsak delodajalec, ki zaposluje najmanj 20 oseb.

Kvota je po posameznih dejavnosti Standardne klasifikacije dejavnosti različna in se, v skladu s 3. členom Uredbe, giba med 2 % in 6 % od skupnega števila zaposlenih delavcev. Pri delodajalcih, ki zaposlujejo manj kot 50 delavcev, se kvota zniža za 1 %, ne more pa biti nižja od 2 %.

V primeru, da delodajalec ne dosega predpisane kvote, je zavezan k plačilu prispevka za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov. Višina prispevka znaša 70 % minimalne plače za vsakega invalida, ki bi ga moral delodajalec zaposliti za izpolnitev kvote.

Možna pa je tudi nadomestna izpolnitev kvote preko pogodbe o poslovnem sodelovanju z invalidskim podjetjem ali zaposlitvenim centrom, pri čemer je potrebno v pogodbi določiti stroške dela v višini najmanj 15 minimalnih plač letno za vsakega manjkajočega invalida.

Kategorije: Pravna vprašanja

Prijavi se na novice

Prijavi se na novice

Pošiljamo aktualne in preverjene informacije na področju delovnega prava

Prijava na novice uspešna!