Kako poteka postopek pred Komisijo za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi?

Pri delodajalcu, ki ima najmanj 5 zaposlenih delavcev, ugotovi razloge, za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga invalidnosti ter iz poslovnega razloga za delavca invalida, Komisija za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Komisija deluje v okviru Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ). Pri delodajalcu, ki ima zaposlenih manj kot 5 delavcev, pa pridobivanje mnenja Komisije ni obvezno, razen v primeru, da tako zahteva Zavod RS za zaposlovanje, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, delavec ali se delodajalec sam tako odloči.

Predlog pri Komisiji se lahko vloži na podlagi obrazca, ki je dostopen na spletni strani MDDSZ, lahko pa delodajalec oblikuje svoj obrazec. Od 1.1.2018 dalje se predlog vlaga pri Območni službi Zavoda RS za zaposlovanje (ZRSZ), kjer ima delodajalec sedež, in sicer priporočeno s povratnico (AR), da ima delodajalec dokazilo o vročitvi. Predlogu je potrebno priložiti delovno dokumentacijo:

  1. izjavo delodajalca o nameravani redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi invalidu z
    navedbo razlogov
  2. veljavno pogodbo o zaposlitvi (pred nastankom invalidnosti)
  3. podpisano obvestilo delavca invalida, da je seznanjen z nameravano redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi (točki 1 in 3 lahko združite v en dokument)
  4. dokazilo o ugotovljeni invalidnosti oz. telesni okvari (dokončna odločba ZPIZ)
  5. dokumentacija, ki obsega podatke o zahtevah za zaposlitev pri delodajalcu (npr. akt o sistemizaciji delovnih mest, izjava o varnosti z oceno tveganja)
  6. dokazila o spremembah organiziranega delovnega procesa glede na prejšnje stanje (če je do spremembe prišlo)
  7.  program razreševanja presežnih delavcev (če gre za odpoved večjemu številu delavcev iz poslovnih razlogov)
  8.  dokazila oz. obrazložitev invalidnosti/poslovnega razloga (v odvisnosti od razloga za odpoved) za odpoved pogodbe o zaposlitvi invalidu oz. poslovnega razloga ter vpliva invalidnosti glede na možnost zagotavljanja drugega delovnega mesta invalidu pri tem delodajalcu oz. pri drugem delodajalcu

ZRSZ po prejemu predloga pripravi svoje mnenje, pri čeme lahko od delodajalca zahteva dodatne podatke (pogosto delodajalcu pošlje v izpolnitev obrazec »Delovna anamneza«). ZRSZ svoje ugotovitve in predlog, skupaj s predlogom delodajalca, pošlje Komisiji, le ta pa o utemeljenosti predloga delodajalca izda mnenje. Mnenje Komisije se vroči delodajalcu in delavcu v roku 15 dni od prejema. V kolikor se je postopek pričel na zahtevo ZPIZ ali ZRSZ, pa se mnenje vroči tudi njima. Odločitev Komisije je  dokončna, kar pomeni, da je ni mogoče izpodbijati s pritožbo.
Mnenje Komisije je lahko pozitivno ali negativno. Tudi v primeru negativnega mnenja Komisije je sicer delavcu invalidu mogoče podati odpoved pogodbe o zaposlitvi, vendar bo delavec moral vložiti proti delodajalcu tožbo na nezakonitost takšne odpovedi, če bo želel prejemati nadomestilo za primer brezposelnosti na zavodu. V takšnem primeru bo torej delodajalec moral na sodišču dokazovati, da za delavca invalida dejansko nima drugega dela iz razloga invalidnosti ali poslovnega razloga (v odvisnosti od razloga odpovedi).

Kategorije: Pravna vprašanja

Prijavi se na novice

Prijavi se na novice

Pošiljamo aktualne in preverjene informacije na področju delovnega prava

Prijava na novice uspešna!