Kaj se vodi v Evidenci o izrabi delovnega časa?
Evidenca o izrabi delovnega časa se vodi za vsakega delavca, ki je v delovnem razmerju. Prične se voditi s sklenitvijo delovnega razmerja in se preneha voditi s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi. Vodi se dnevno. Evidenca se hrani kot listina trajne vrednosti (arhivska oznaka T) in jo mora delodajalec na zahtevo pristojnega organa predložiti na vpogled.
V evidenco se v skladu s 18. členom ZEPDSV vpišejo:
- podatki o številu ur,
- skupno število opravljenih delovnih ur s polnim delovnim časom in s krajšim delovnim časom od polnega z oznako vrste opravljenega delovnega časa,
- opravljene ure v času nadurnega dela,
- neopravljene ure, za katere se prejema nadomestilo plače iz sredstev delodajalca, z oznako vrste nadomestila,
- neopravljene ure, za katere se prejema nadomestilo plače v breme drugih organizacij ali delodajalcev in organov z oznako vrste nadomestila,
- neopravljene ure, za katere se ne prejema nadomestilo plače,
- število ur pri delih na delovnem mestu, za katera se šteje zavarovalna doba s povečanjem, oziroma na katerih je obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje, z oznako vrste statusa,
- čas prihoda na delo in odhoda delavca z dela,
- izraba in obseg izrabe odmora med delovnim časom,
- opravljene ure v drugih posebnih pogojih dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa (zlasti opravljene ure nočnega, nedeljskega, izmenskega, prazničnega dela, dela v deljenem delovnem času in druge oblike razporeditve delovnega časa, določene z zakonom ali kolektivno pogodbo),
- opravljene ure v neenakomerno razporejenem delovnem času ali v začasno prerazporejenem delovnem času in
- tekoči seštevek ur v tednu, mesecu oziroma letu, iz katerega je razvidno referenčno obdobje, ki se upošteva za neenakomerno razporeditev in za začasno prerazporeditev polnega delovnega časa.
Delodajalec, ki evidence o izrabi delovnega časa ne vodi elektronsko, lahko podatek iz 12. točke vpisuje tedensko.
Za mobilne delavce se v to evidenco, na podlagi Zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v cestnih prevozih (ZDCOPMD) vpiše tudi:
• ime in priimek ter EMŠO,
• delovni čas, ki pomeni čas od začetka do zaključka dela, ko je mobilni delavec na svojem delovnem mestu na razpolago delodajalcu in opravlja svoje naloge in obveznosti (razen odmorov, časa počitka in časa razpoložljivosti, ki se ne vštevajo v delovni čas)
• nočno delo
• tedenski delovni čas, iz katerega mora biti razvidno, ali je bilo preseženo tedensko povprečje.
Za mobilne delavce velja tudi izjema glede časa vpisovanja v evidenco, in sicer je potrebno ure vpisovati čim prej, vendar ne kasneje kot 28 dni po prejšnjem vpisu podatkov za isto osebo. Delodajalci so na zahtevo mobilnih delavcev le tem dolžni zagotoviti kopije evidenc opravljenih ur.
Za mobilne delavce se v evidenci na sedežu delodajalca 2 leti hrani tudi:
• uporabljene tahografske vložke,
• prenesene podatke iz digitalnega tahografa in voznikovih kartic,
• vse ročne zapise ali izpise, ki jih je voznik dolžan opraviti na podlagi Uredbe 165/2014/EU (ročni vpisi v tahograf zaradi morebitne oddaljenosti od vozila, vpisi zaradi poškodovane vozniške kartice in vpisi podatkov v primeru neuporabnega ali nepravilno delujočega tahografa) ali Uredbe 561/2006/ES (odstopanje časa vožnje zaradi varnosti).