V veljavo stopil Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen
Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen (v nadaljevanju pravilnik), ki je bil objavljen v Uradnem listu RS št. 84 z dne 2. 8. 2024 in popravek pravilnika (popravek Priloge 3) v Uradnem listu št. 47, z dne 7. 6. 2024, določa ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri ročnem premeščanju bremen, pri katerem so delavci izpostavljeni nevarnosti kostno-mišičnih obolenj in poškodb.
Pravilnik je začel veljati 17. 8. 2023, uporabljati pa se začne 1. 8. 2024. Delodajalec mora skladno s pravilnikom, delovna mesta prilagajati tehničnemu in tehnološkemu napredku in ročno premeščanje bremen nadomeščati z delovno opremo, pripomočki in mehanskimi pomagali. Kadar se ni mogoče izogniti ročnemu premeščanju bremen, mora delodajalec sprejeti organizacijske, kadrovske in tehnične ukrepe, uporabiti opremo in tak način dela, da zmanjša nevarnost, povezano z ročnim premeščanjem bremen, vnaprej oceniti varnostne in zdravstvene razmere pri delu in proučiti dejavnike tveganja in poskrbeti, da se s sprejetjem varnostnih in zdravstvenih ukrepov izogne tveganju za kostno-mišična obolenja delavcev ali to tveganje zmanjša, pri čemer upošteva značilnosti delovnega okolja in delo delavca, upoštevajoč Prilogo 1: Dejavniki tveganja, ki je sestavni del pravilnika.
Delodajalec oceni tveganje za nastanek kostno-mišičnih obolenj pri ročnem premeščanju bremen vedno, kadar ga na ocenjevanje napoti presejalni test iz Priloge 2: Presejalni test, ki je sestavni del pravilnika, ali presejalni test iz primerljive metode.
Pri oceni tveganja se za ocenjevanje lahko uporabi metodo iz Priloge 3: Ocenjevanje in načrtovanje fizičnih delovnih obremenitev pri ročnem premeščanju bremen, ki je sestavni del pravilnika ali katera koli drugo primerljivo metodo, s katero delodajalec zagotavlja vsaj tako raven varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, kot bi jo zagotovil z upoštevanjem ukrepov na podlagi ocene tveganja po metodi iz Priloge 3. Glede na ugotovljeno stopnjo ocene tveganja pravilnik določa ukrepe, ki jih morajo delodajalci izvesti za zagotavljanje varnosti in zdravja delavk in delavcev.
V skladu 6. členom Pravilnika o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavilo Praktične smernice za ocenjevanje tveganj telesnih obremenitev po Metodah ključnih kazalnikov (MKK), ki so namenjene boljšemu razumevanju in lažji ter pravilni uporabi Pravilnika.
Delodajalec lahko za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen uporabi tudi katerokoli drugo primerljivo metodo ocenjevanja tveganja, s katero bo zagotovil vsaj tako raven varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, kot bi jo zagotovil z upoštevanjem ukrepov na podlagi ocene tveganja po metodi iz pravilnika. Primerljiva metoda ocenjevanja tveganja mora zadostiti določenim minimalnim pogojem, ki jih določa pravilnik.
MDDSZ, IRSD in drugi deležniki so in bodo organizirali usposabljanja delodajalcev in strokovnih delavcev za varnost in zdravje pri delu v zvezi za lažjo in učinkovito uporabo novega pravilnika.
Najpomembnejše spletne strani:
- Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen
- Praktične smernice za ocenjevanje tveganj telesnih obremenitev po Metodah ključnih kazalnikov (MKK)
- Osrednji državni portal, kjer so vsebine s področja varnosti in zdravja pri delu v povezavi z ročnim premeščanjem bremen
- Portal varnosti in zdravja pri delu
- Elektronski obrazci za lažjo uporabo Pravilnika o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen
Vir: MDDSZ